Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 06.08.2014 року у справі №906/79/14 Постанова ВГСУ від 06.08.2014 року у справі №906/7...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 06.08.2014 року у справі №906/79/14

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2014 року Справа № 906/79/14 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Остапенка М.І.суддів Гончарука П.А. Стратієнко Л.В. (доповідач)з участю представників: прокуратури: відповідачів: Атаєва Д.К. ОСОБА_4, ОСОБА_5розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу першого заступника прокурора Рівненської областіна постановуРівненського апеляційного господарського суду від 04 червня 2014 рокуу справі№ 906/79/14за позовомпрокурора міста ЖитомирадоЖитомирської міської ради, фізичної особи-підприємця ОСОБА_6про визнання незаконним та часткове скасування додатку до рішення, визнання недійсними договорів та повернення приміщень

ВСТАНОВИВ:

У січні 2014 р. прокурор в інтересах держави звернувся в суд з позовом до Житомирської міської ради та фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 про визнання незаконним та скасування п. 1 в частині п. п. 15, 16 додатку 1 до рішення Житомирської міської ради № 528 від 18.04.2013 "Про перелік об'єктів комунальної власності міста Житомира, що підлягають та не підлягають приватизації в 2013 році" в частині затвердження переліку об'єктів комунальної власності м. Житомира, що підлягають приватизації в 2013 році, до якого включено об'єкти нерухомості: за адресою АДРЕСА_1; визнання недійсними договору купівлі-продажу приміщення вечірньої загальноосвітньої школи ІІ-ІІІ ступенів № 2, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 24 кв. м. від 31.07.2013, зареєстрований в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 8074 та договору купівлі-продажу приміщення вечірньої загальноосвітньої школи ІІ-ІІІ ступенів № 2, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 9 кв. м. від 09.12.2013 зареєстрований в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 6780/165; повернення ФОП ОСОБА_6 приміщення вечірньої загальноосвітньої школи ІІ-ІІІ ступенів № 2, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 24 кв. м. вартістю 73 370,40 грн до комунальної власності територіальної громади м. Житомира; повернення ФОП ОСОБА_6 приміщення вечірньої загальноосвітньої школи ІІ-ІІІ ступенів № 2, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 9 кв. м. вартістю 27528,00 грн до комунальної власності територіальної громади м. Житомира.

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 13.03.2014 задоволено заяву прокурора м. Житомира про забезпечення позову, накладено арешт на приміщення: вечірньої загальноосвітньої школи ІІ-ІІІ ступенів № 2, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1, площею 24 кв.м., вартістю 73 370,40 грн та площею 9 кв.м. вартістю 27 528, 00 грн.

Рішенням Господарського суду Житомирської області від 03.04.2014 (суддя - Шніт А.В.) позов задоволено.

Визнано незаконним та скасовано п. 1 в частині п. п. 15, 16 додатку 1 до рішення Житомирської міської ради № 528 від 18.04.2013 "Про перелік об'єктів комунальної власності міста Житомира, що підлягають та не підлягають приватизації в 2013 році" в частині затвердження переліку об'єктів комунальної власності м. Житомира, що підлягають приватизації в 2013 році, до якого включено об'єкти нерухомості за адресою: АДРЕСА_1.

Визнано недійсними договір купівлі-продажу приміщення, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 24 кв. м. від 31.07.2013 зареєстрований в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 8074 та договір купівлі-продажу приміщення, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 9 кв. м. від 09.12.2013 зареєстрований в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 6780/165.

Зобов'язано ФОП ОСОБА_6 повернути приміщення, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 24 кв. м. вартістю 73 370,40 грн та приміщення, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 9 кв. м. вартістю 27 528,00 грн до комунальної власності територіальної громади м. Житомира.

Стягнуто з відповідачів в доход Державного бюджету України судові витрати.

Скасовано заходи забезпечення позову, які були вжиті ухвалою Господарського суду Житомирської області від 13.02.2014.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 04.06.2014 (головуючий - Бучинська Г.Б., судді - Василишин А.Р., Філіпова Т.Л.) рішення Господарського суду Житомирської області від 03.04.2014 скасовано та постановлено нове, яким у позові прокурора м. Житомира відмовлено.

Пункт 9 резолютивної частини рішення залишено без змін.

В касаційній скарзі перший заступник прокурора, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 04.06.2014, залишивши в силі рішення Господарського суду Житомирської області від 03.04.2014.

У відзивах на касаційну скаргу відповідачі просять залишити її без задоволення, а постанову - без змін.

Заслухавши пояснення прокурора, представників відповідачів, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається із матеріалів справи і встановлено судом, відповідно до планів будинку інвентарної справи № 4492 (а.с. 31-33, т. 1) комплекс будівель вечірньої загальноосвітньої школи ІІ-ІІІ ступенів № 2 складається з двоповерхової будівлі "А" та одноповерхової будівлі "В", загальною площею 743 кв.м. Згідно з журналу внутрішніх обмірів та розрахунків площ приміщень, приміщення загальною площею 24 кв.м. та 9 кв.м., які включено до переліку об'єктів комунальної власності м. Житомира, що підлягають приватизації в 2013 відносяться до одноповерхової будівлі "В".

Право комунальної власності територіальної громади м. Житомира в особі Житомирської міської ради на комплекс будівель вечірньої загальноосвітньої школи ІІ-ІІІ ступенів № 2 посвідчується свідоцтвом про право власності від 20.12.2012 (а.с. 28, т. 1), виданого виконавчим комітетом Житомирської міської ради на підставі рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради № 553 від 19.12.2012 "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна та внесення змін в рішення міськвиконкому" (а.с. 113-114, т. 1) та витягом про державну реєстрацію прав № 36983967 від 26.12.2012 (а.с. 29, т. 1).

Відповідно до статуту ВЗОШ ІІ-ІІІ засновником вечірньої загальноосвітньої школи ІІ-ІІІ ступенів № 2 є Житомирська міська рада.

18.04.2013 Житомирською міською радою прийнято рішення № 528 "Про перелік об'єктів комунальної власності міста Житомира, що підлягають та не підлягають приватизації в 2013 році" у пункті 1 якого затверджено перелік об'єктів комунальної власності міста Житомира, що підлягають та не підлягають приватизації в 2013 році згідно з додатками 1, 2.

Відповідно до додатку № 1 до рішення міської ради від 18.04.2013 № 528 затверджено перелік об'єктів комунальної власності міста Житомира, що підлягають та не підлягають приватизації в 2013 році, зокрема щодо викупу ФОП ОСОБА_6 об'єктів за адресою: АДРЕСА_1 (п.п. 15, 16 зазначеного переліку).

На виконання рішення, 31.07.2013 та 09.12.2013 між територіальною громадою міста Житомира, в особі Житомирської міської ради (продавець, відповідач 1) та ФОП ОСОБА_6 (покупець, відповідач 2) було укладено договори купівлі-продажу приміщень, що не є окремо розташованим майном, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, площею 24 кв.м та 9 кв.м.

Вказані договори купівлі-продажу були зареєстровані в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 8074 та за № 6780/165.

У додатку № 2 до рішення Житомирської міської ради від 18.04.2013 № 528 "Перелік об'єктів комунальної власності міста Житомира, що не підлягають приватизації в 2013 році" визначено, що не підлягають приватизації навчально-виховні заклади, зокрема Житомирська вечірня загальноосвітня школа ІІ-ІІІ ступенів № 2 м. Житомира.

Скасовуючи рішення місцевого господарського суду та відмовляючи в задоволенні позову, апеляційний господарський суд виходив з того, що прокурором не було доведено і матеріалами справи не підтверджується, що приміщення площею 24 кв.м. та 9 кв.м. щодо яких прийнято рішення № 528 від 18.04.2013 та які є предметом договорів купівлі продажу є об'єктами освіти і що підстав для застосування ч. 2 ст. 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" до вказаних правовідносин немає, а тому, на думку апеляційного суду, місцевий господарський суд неправильно визнав незаконним і скасував п. 1 в частині п. п. 15, 16 додатку 1 до рішення Житомирської міської ради № 528 від 18.04.2013. Також суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскільки рішення Житомирської міської ради № 528 від 18.04.2013, на підставі якого були укладенні спірні договори, є чинним, то підстав для визнання недійсними договорів купівлі-продажу від 31.07.2013, 09.12.2013, які містять всі істотні умови та не суперечать законодавству України і повернення приміщення немає.

Проте, до таких висновків апеляційний господарський суд дійшов внаслідок порушення вимог ст. 43 ГПК України щодо всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності та неправильного застосування норм матеріального права, що регулюють спірні відносини.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 8 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Частиною 2 ст. 18 Закону України "Про освіту" визначено, що навчальні заклади, що засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного навчального закладу.

Для здобуття загальної середньої освіти можуть створюватися вечірні (змінні) школи, а також класи, групи з очною, заочною формами навчання при загальноосвітніх школах. Вечірня (змінна) школа II-III ступенів - навчальний заклад для громадян, які не мають можливості навчатися у школах з денною формою навчання.

Статтею 61 Закону України "Про освіту" встановлено, що фінансування державних навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, коштів галузей народного господарства, державних підприємств і організацій, а також додаткових джерел фінансування.

Відповідно до ст. 63 вказаного Закону матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством.

Об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.

Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" загальнодержавне значення мають і не підлягають приватизації - об'єкти освіти.

Отже, враховуючи викладене, місцевий господарський суд прийшов до правильного висновку, що об'єкти освіти, навчальні заклади засновані на комунальній власності, джерелами фінансування яких є кошти місцевих бюджетів, не підлягають приватизації і використання їх не за призначенням, тобто не для навчального та наукового процесу суперечить вимогам чинного законодавства, а отже місцевий господарський суд прийшов до правильного висновку, що Житомирська міська рада приймаючи рішення № 528 від 18.04.2013 перевищила межі встановленої компетенції, а тому п. 1 в частині п. п. 15, 16 додатку 1 до рішення Житомирської міської ради № 528 від 18.04.2013 "Про перелік об'єктів комунальної власності міста Житомира, що підлягають та не підлягають приватизації в 2013 році" в частині затвердження переліку об'єктів комунальної власності м. Житомира, що підлягають приватизації в 2013 році, до якого включено об'єкти нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 в силу вимог ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування", ч. 2 ст. 21 ЦК України є незаконним і підлягає скасуванню.

При цьому, невикористання школою спірного приміщення для навчального процесу не є підставою для визнання правомірним вказаного рішення відповідача 1, оскільки чинними законодавством встановлена заборона використання цього приміщення з іншою метою.

Також місцевий суду правомірно задовольнив позовні вимоги в частині визнання, укладених 31.07.2013 та 09.12.2013 між територіальною громадою міста Житомира, в особі Житомирської міської ради та ФОП ОСОБА_6 договорів недійсними, виходячи з такого.

Частина 1 ст. 11 ЦК України встановлює, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Частина 1 ст. 202 ЦК України встановлює, що правочином є діє особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України).

Відповідно до ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього кодексу.

Першою - третьою, п'ятою та шостою частинами ст. 203 ЦК України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

У зв'язку із тим, що договори купівлі-продажу приміщень, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, площею 24 кв.м та 9 кв.м. були укладені на підставі рішення № 528 від 18.04.2013 "Про перелік об'єктів комунальної власності міста Житомира, що підлягають та не підлягають приватизації в 2013 році", яке суперечить вимогам чинного законодавства і у п. 1 в частині п. п. 15, 16 додатку 1 до рішення Житомирської міської ради № 528 від 18.04.2013 є незаконним, то місцевий господарський суд прийшов до правильного висновку, що вказані договори в силу норм законодавства є недійсними, а тому місцевий господарський суд обґрунтовано задовольнив позовні вимоги в цій частині.

У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього договору (ст. 216 ЦК України).

Оскільки спірні договори є недійсними, то місцевий господарський суд прийшов до правомірного висновку, що згідно з вимогами ст. 216 ЦК України ФОП ОСОБА_6 зобов'язана повернути приміщення вечірньої загальноосвітньої школи ІІ-ІІІ ступенів № 2, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 24 кв. м. вартістю 73 370,40 грн та приміщення вечірньої загальноосвітньої школи ІІ-ІІІ ступенів № 2, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 9 кв. м. вартістю 27 528,00 грн до комунальної власності територіальної громади м. Житомира.

Отже, висновок апеляційного господарського суду про відмову у позові є помилковим, а тому постанова Рівненського апеляційного господарського суду від 04.06.2014 підлягає скасуванню з залишенням в силі рішення Господарського суду Житомирської області від 03.04.2014.

Відповідно до ст. 49 ГПК України з відповідачів - Житомирської міської ради, ФОП ОСОБА_6 необхідно стягнути на користь державного бюджету по 930, 79 грн. за подачу касаційної скарги.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119- 11111 ГПК України Вищий господарський суд України, суд

ПОСТАНОВИВ:

касаційну скаргу першого заступника прокурора Рівненської області задовольнити.

Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 04 червня 2014 року у справі за № 906/79/14 скасувати, залишивши в силі рішення Господарського суду Житомирської області від 03 квітня 2014 року.

Стягнути з Житомирської міської ради (10014, майдан ім. С.П. Корольова, 4/2, м. Житомир, ідентифікаційний код 04053625) 930,79 грн витрат зі сплати судового збору та з фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 930,79 грн витрат зі сплаті судового збору на користь державного бюджету України (отримувач коштів УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38004897, банк отримувача ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО 820019, рахунок отримувача 31211254700007, код класифікації доходів бюджету 22030004, символ звітності банку 254)

Доручити Господарському суду Житомирської області видати відповідні накази.

Головуючий, суддя М.Остапенко Суддя П.Гончарук Суддя Л.Стратієнко

logo